Ruotasen sähköasema tuo varmuutta ja kapasiteettia sähkönsiirtoon

Elenia rakensi Ruotasen kylään Pyhäjärvelle uuden sähköaseman, joka parantaa alueen sähkönjakelun luotettavuutta ja mahdollistaa lisääntyvän uusiutuvan energian liittämisen verkkoon. Hankkeen Elenialle urakoi Sähkölandia.

"Ruotasen alueella on tehty useampi hanke viimeisen parin vuoden aikana, millä on varmistettu ja parannettu sähköverkon käytettävyyttä ja toimintavarmuutta. Lisäksi mahdollistetaan uusien tuotanto- ja kulutushankkeiden liittäminen tällä seutukunnalla sähköverkkoon", Elenian rakennuttamispäällikkö Jaakko Vesala kertoo.

"Tässä on ollut kaksi isompaa voimajohtohanketta. On rakennettu kokonaan uusi Haapajärvi-Ruotanen linja, 40 kilometriä uutta linjaa ja saneerattu vanhat linjat Puolijoki-Ruotanen 80 kilometriä ja muutaman kilometrin pätkä Ruotasesta Pyhäsalmen kaivokseen ja Pyhäjärven sähköaseman välillä", Vesala jatkaa.

Uusi sähköasema ratkaisee alueen voimajohtoverkon ikääntymisen ja lisääntyneen tehontarpeen haasteita Pohjois-Pohjanmaalla. Sähköasema mahdollistaa suurjännitteisen jakeluverkon käyttämisen tehokkaasti ja turvallisesti ja tukee sekä paikallisesti että laajemminkin sähkönjakelun käyttövarmuutta. Sähköasema sekä alueeseen liittyvät uusitut voimajohdot mahdollistavat teollisen luokan tuotanto- ja kulutuspisteiden liittämisen sähköverkkojärjestelmään.

"Alueen toimintavarmuuden jakeluverkon osalta tilanne on huomattavasti parempi aikaisempaa nähden kuin nyt tässä on kokonaan uusi päämuunto ja omat suojausvyöhykkeet Pyhäsalmen itäpuolelle uuden aseman myötä ja pystytään korvaamaan myös Pyhäjärven asemaa paremmin tarvittaessa täältä Ruotasen aseman suunnasta," Vesala kertoo.

Mäkikylän monitoimitalolla juhlistettiin projektin valmistumista

Elokuun lopulla päivä alkoi erikseen kutsuvieraille järjestetyllä tutustumisvierailulla Ruotasen sähköasemalle, jossa esittelijöinä toimivat rakennuttamispäällikkö Jaakko Vesala ja projektipäällikkö Juha-Matti Toivainen Elenialta sekä Sähkölandiasta hankkeen toteuttamisesta vastannut projektipäällikkö Joni Hakola.

Kaikille avoin tilaisuus alkoi Elenian hankinta- ja rakennuttamisjohtajan Jarkko Kohtalan avauspuheenvuorolla. Iltapäivän aikana keskusteltiin mm. puhtaasta siirtymästä, huoltovarmuudesta ja kriittisen perusinfran toimivuudesta ja miten näitä on kehitetty Pyhäjärven alueella. Lisäksi mukana olleet elenialaiset vastailivat asukkaiden kysymyksiin ja keskustelivat päivän polttavista asioista.

Kiitos kaikille päivään osallistuneille!